Skip to main content

2015 Academy Awards: The Complete List Of Oscar Nominees

The Academy Of Motion Picture Arts And Sciences just announced the nominees for the 2015 Academy Awards, and as always, they're a mix of "obviouslys" and "wait, whats?"

We'll be giving an in-depth rundown of what the surprises and snubs mean in separate articles all day, but in the meantime, you can check out the nominations in all the categories below…

Best Picture

American Sniper

Birdman

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Selma

The Theory of Everything

Whiplash

Best Actor

Steve Carell, Foxcatcher

Bradley Cooper, American Sniper

Benedict Cumberbatch, The Imitation Game

Michael Keaton, Birdman

Eddie Redmayne, The Theory of Everything

Best Actress

Marion Cotillard, Two Days, One Night

Felicity Jones, The Theory of Everything

Julianne Moore, Still Alice

Rosamund Pike, Gone Girl

Reese Witherspoon, Wild

Best Supporting Actor

Robert Duvall, The Judge

Ethan Hawke, Boyhood

Edward Norton, Birdman

Mark Ruffalo, Foxcatcher

JK Simmons, Whiplash

Best Supporting Actress

Patricia Arquette, Boyhood

Laura Dern, Wild

Keira Knightley, The Imitation Game

Emma Stone, Birdman

Meryl Streep, Into the Woods

Best Director

Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel

Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman

Richard Linklater, Boyhood

Bennett Miller, Foxcatcher

Morten Tyldum, The Imitation Game

Best Adapted Screenplay

American Sniper, Jason Hall

The Imitation Game, Graham Moore

Inherent Vice, Paul Thomas Anderson

The Theory Of Everything, Anthony McCarten

Whiplash, Damien Chazelle

Best Original Screenplay

Birdman, Or (The Unexpected Virtue Of Ignorance), Alejandro G. Inarritu, Nicholas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., and Armando Bo

Boyhood, Richard Linklater

Foxcatcher, E. Max Frye and Dan Futterman

The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson and Hugo Guinness

Nightcrawler, Dan Gilroy

Best Animated Feature

Big Hero 6

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

Song of the Sea

The Tale of the Princess Kaguya

Best Foreign Language Film

Ida

Leviathan

Tangerines

Timbuktu

Wild Tales

Best Documentary Feature

CitizenFour

Finding Vivian Maier

Last Days in Vietnam

The Salt of the Earth

Virunga

Best Production Design

The Grand Budapest Hotel Adam Stockhausen (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)

The Imitation Game Maria Djurkovic (Production Design); Tatiana Macdonald (Set Decoration)

Interstellar Nathan Crowley (Production Design); Gary Fettis (Set Decoration)

Into the Woods Dennis Gassner (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)

Mr. Turner Suzie Davies (Production Design); Charlotte Watts (Set Decoration)

Best Cinematography

Birdman

The Grand Budapest Hotel

Ida

Mr. Turner

Unbroken

Best Costume Design

The Grand Budapest Hotel

Inherent Vice

Into The Woods

Maleficent

Mr. Turner

Best Editing

American Sniper

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Whiplash

Best Makeup And Hairstyling

Foxcatcher

The Grand Budapest Hotel

Guardians of the Galaxy

Best Score

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Interstellar

Mr. Turner

The Theory of Everything

Best Original Song

"Everything is Awesome," The LEGO Movie

"Glory," Selma

"Grateful," Beyond the Lights

"I’m Not Gonna Miss You," Glen Campbell… I’ll Be Me

"Lost Stars," Begin Again

Best Sound Editing

American Sniper Alan Robert Murray and Bub Asman

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Martin Hernández and Aaron Glascock

The Hobbit: The Battle of the Five Armies Brent Burge and Jason Canovas

Interstellar Richard King

Unbroken Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing

American Sniper John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga

Interstellar Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten

Unbroken Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee

Whiplash Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Best Visual Effects

Captain America: The Winter Soldier Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick

Dawn of the Planet of the Apes Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist

Guardians of the Galaxy Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould

Interstellar Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher

X-Men: Days of Future Past Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Best Animated Short

The Bigger Picture Daisy Jacobs and Christopher Hees

The Dam Keeper Robert Kondo and Dice Tsutsumi

Feast Patrick Osborne and Kristina Reed

Me and My Moulton Torill Kove

A Single Life Joris Oprins

Best Documentary Short

Crisis Hotline: Veterans Press 1 Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry

Joanna Aneta Kopacz

Our Curse Tomasz ?liwi?ski and Maciej ?lesicki

The Reaper (La Parka) Gabriel Serra Arguello

White Earth J. Christian Jensen

Best Live Action Short

Aya Oded Binnun and Mihal Brezis

Boogaloo and Graham Michael Lennox and Ronan Blaney

Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak) Hu Wei and Julien Féret

Parvaneh Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger

The Phone Call Mat Kirkby and James Lucas

Enthusiastic about Clue, case-of-the-week mysteries, the NBA and cookies at Disney World. Less enthusiastic about the pricing structure of cable, loud noises and Tuesdays.