Skip to main content

2015 BAFTA Winners - See The Complete List Here

We’re still a full two weeks away from the Academy Awards, but tonight in London was the biggest in British cinema. The British Academy Film Awards, better known as the BAFTAs, were held this evening - and it will be fascinating to see how it winds up having an effect on the on-going race in Hollywood.

Recently it’s been Alejandro Gonzalez Inarritu’s Birdman that has been sweeping up big awards, winning the Director’s Guild, Producers Guild and Screen Actors Guild prizes, but it was Boyhood that the BAFTAs deemed to be the Best Film of 2014. In addition to winning the big award of the night, the 12-years-in-the-making movie also won Best Director for Richard Linklater amd Best Supporting Actress for Patricia Arquette. The Theory of Everything - the Stephen Hawking biopic – was also a big winner. The drama took the Outstanding British Film title, Best Adapted Screenplay, and Eddie Redmayne beat out the likes of Michael Keaton and Benedict Cumberbatch for Best Actor.

For a full account of the winners and losers, check out the list below!

Boyhood

BEST FILM

Boyhood - Richard Linklater, Cathleen Sutherland - WINNER

Birdman - Alejandro G. Inarritu, John Lesher, James W. Skotchdopole

The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson

The Imitation Game - Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman

The Theory of Everything - Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten

The Theory of Everything

OUTSTANDING BRITISH FILM

The Theory of Everything - James Marsh, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten - WINNER

’71 - Yann Demange, Angus Lamont, Robin Gutch, Gregory Burke

The Imitation Game - Morten Tyldum, Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman, Graham Moore

Paddington - Paul King, David Heyman

Pride - Matthew Warchus, David Livingstone, Stephen Beresford

Under the Skin - Jonathan Glazer, James Wilson, Nick Wechsler, Walter Campbell

Boyhood

BEST DIRECTOR

Boyhood - Richard Linklater - WINNER

Birdman - Alejandro G. Inarritu

The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson

The Theory of Everything - James Marsh

Whiplash - Damien Chazelle

The Grand Budapest Hotel

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson - WINNER

Birdman - Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo

Boyhood - Richard Linklater

Nightcrawler - Dan Gilroy

Whiplash - Damien Chazelle

The Theory of Everything

BEST ADAPTED SCREENPLAY

The Theory of Everything - Anthony McCarten - WINNER

American Sniper - Jason Hall

Gone Girl - Gillian Flynn

The Imitation Game - Graham Moore

Paddington - Paul King

The Theory of Everything

BEST LEADING ACTOR

Eddie Redmayne - The Theory of Everything - WINNER

Benedict Cumberbatch - The Imitation Game

Jake Gyllenhaal - Nightcrawler

Michael Keaton - Birdman

Ralph Fiennes - The Grand Budapest Hotel

Still Alice

BEST LEADING ACTRESS

Julianne Moore Still Alice - WINNER

Amy Adams - Big Eyes

Felicity Jones T- he Theory of Everything

Reese Witherspoon - Wild

Rosamund Pike - Gone Girl

Whiplash

BEST SUPPORTING ACTOR

J.K. Simmons - Whiplash - WINNER

Edward Norton - Birdman

Ethan Hawke - Boyhood

Mark Ruffalo - Foxcatcher

Steve Carell - Foxcatcher

Boyhood

BEST SUPPORTING ACTRESS

Patricia Arquette - Boyhood - WINNER

Emma Stone - Birdman

Imelda Staunton - Pride

Keira Knightley - The Imitation Game

Rene Russo - Nightcrawler

The LEGO Movie

BEST ANIMATED FILM

The LEGO Movie - Phil Lord, Christopher Miller - WINNER

Big Hero 6 - Don Hall, Chris Williams

The Boxtrolls - Anthony Stacchi, Graham Annable

BEST ORIGINAL MUSIC

The Grand Budapest Hotel - Alexandre Desplat - WINNER

Birdman - Antonio Sanchez

Interstellar - Hans Zimmer

The Theory of Everything - Johann Johannsson

Under the Skin - Mica Levi

BEST DOCUMENTARY

Citizenfour - Laura Poitras - WINNER

20 Feet From Stardom - Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen

20,000 Days on Earth - Iain Forsyth, Jane Pollard

Finding Vivian Maier - John Maloof, Charlie Siskel

Virunga - Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

BEST MAKE-UP AND HAIR

The Grand Budapest Hotel - Frances Hannon - WINNER

Guardians of the Galaxy - Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Into the Woods - Peter Swords King, J. Roy Helland

Mr. Turner - Christine Blundell, Lesa Warrener

The Theory of Everything - Jan Sewell

BEST PRODUCTION DESIGN

The Grand Budapest Hotel - Adam Stockhausen, Anna Pinnock - WINNER

Big Eyes - Rick Heinrichs, Shane Vieau

The Imitation Game - Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald

Interstellar - Nathan Crowley, Gary Fettis

Mr. Turner - Suzie Davies, Charlotte Watts

BEST BRITISH SHORT FILM

Boogaloo and Graham - Brian J. Falconer, Michael Lennox, Ronan Blaney - WINNER

Emotional Fusebox - Michael Berliner, Rachel Tunnard

The Karman Line - Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby, Oscar Sharp

Slap - Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano, Nick Rowland

Three Brothers - Aleem Khan, Matthieu de Braconier, Stephanie Paeplow

BEST BRITISH SHORT ANIMATION

The Bigger Picture - Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka - WINNER

Monkey Love Experiments - Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson

My Dad - Marcus Armitage

BEST EDITING

Whiplash - Tom Cross - WINNER

Birdman - Douglas Crise, Stephen Mirrione

The Grand Budapest Hotel - Barney Pilling

The Imitation Game - William Goldenberg

Nightcrawler - John Gilroy

The Theory of Everything - Jinx Godfrey

BEST SOUND

Whiplash - Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann - WINNER

American Sniper - Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman

Birdman - Thomas Varga, Martin Hernández, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A. Montaño

The Grand Budapest Hotel - Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak

The Imitation Game - John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen

BEST SPECIAL VISUAL EFFECTS

Interstellar - Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley - WINNER

Dawn of the Planet of the Apes - Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett

Guardians of the Galaxy - Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi

The Hobbit: The Battle of the Five Armies - Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White

X-Man: Days of Future Past - Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

BEST CINEMATOGRAPHY

Birdman -Emmanuel Lubezki - WINNER

The Grand Budapest Hotel - Robert Yeoman

Ida - Lukasz Zal, Ryzsard Lenczewski

Interstellar - Hoyte van Hoytema

Mr. Turner - Dick Pope

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH ACTOR, DIRECTOR OR PRODUCER

Stephen Beresford (Writer), David Livingstone (Producer) - Pride - WINNER

Elaine Constantine (Writer/Director) - Northern Soul

Gregory Burke (Writer), Yann Demange (Director) - ’71

Hong Khaou (Writer/Director) - Lilting

Paul Katis (Director/Producer), Andrew de Lotbiniere (Producer) - Kajaki: The True Story

BEST FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

Ida - Pawel Pawlikowski, Eric Abraham, Piotr Dzieciol, Ewa Puszczynska - WINNER

Leviathan - Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov

The Lunchbox - Ritesh Batra, Arun Rangachari, Anurag Kashyap, Guneet Monga

Trash - Stephen Daldry, Tim Bevan, Eric Fellner, Kris Thykier

Two Days, One Night - Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd

BEST COSTUME DESIGN

The Grand Budapest Hotel - Milena Canonero - WINNER

The Imitation Game - Sammy Sheldon Differ

Into the Woods - Colleen Atwood

Mr. Turner - Jacqueline Durran

The Theory of Everything - Steven Noble

EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)

Jack O’Connell - WINNER

Gugu Mbatha-Raw

Margot Robbie

Miles Teller

Shailene Woodley

Eric Eisenberg

NJ native who calls LA home; lives in a Dreamatorium. A decade-plus CinemaBlend veteran; endlessly enthusiastic about the career he’s dreamt of since seventh grade.